ZAVŘÍT TENTO ČLÁNEKSPOLEČNOST JOSEFASUKA
Mistr Josef Suk: životopis

Se jménem Josefa Suka je spojena vývojová linie českého interpretačního umění posledních padesáti let. Rozvinul odkaz svých učitelů Jaroslava Kociana, Marie Hlouňové a Alexandra Plocka i svého děda, skladatele Josefa Suka, který byl dlouholetým členem proslulého Českého kvarteta. Od počátku svou sólistickou kariéru spojoval se zájmem o komorní hru, krátce jako primárius Pražského kvarteta, dlouhá léta pak v Sukově triu, které založil. Roku 1961 byl jmenován sólistou České filharmonie. Zvláštní náklonnost má vůči dalšímu nástroji z rodiny smyčců - viole, na kterou hrával jeho pradědeček, Antonín Dvořák. Od roku 1981, kdy se stal uměleckým vedoucím Sukova komorního orchestru, se věnuje soustavně i dirigování.

V průběhu své kariéry natočil snímky pro domácí gramofonové firmy Supraphon, Panton, Lotos i pro firmy světové jako jsou DECCA, EMI, Columbia Erato, Agricola, Koch, Nipon. Jeho snímky získaly řadu cen, například šestkrát pařížskou cenu Grand Prix du Disque de l´Academie Charles Cross, roku 1972 Edisonovu cenu, roku 1974 cenu Wiener Flötenuhr a další.

Byl pedagogem houslové hry na vídeňské Universitat für Musik und darstellende Kunst, členem porot mezinárodních interpretačních soutěží. Působí také v nadacích (Dvořákova nadace pro mladé interprety Praha), je prezidentem a předsedou umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Mistr Suk je držitelem mnoha ocenění: Zlaté a platinové desky Supraphonu (1986, 1999), Zlaté desky Columbie (1977) a především Světové ceny A.Dvořáka (2001), Medaile za zásluhy 1.stupně (1999), čestného doktorátu AMU v Praze (2003) a nejvyššího francouzského řádu „Rytíř čestné legie“ (2002).


ZAVŘÍT TENTO ČLÁNEK© Společnost Josefa Suka