ZAVŘÍT TENTO ČLÁNEKSPOLEČNOST JOSEFASUKA




Josef Kučera:

STO DESET LET OD VZNIKU PÍSNĚ LÁSKY

Láska znamenala pro křečovického rodáka hudebního skladatele Josefa Suka nejvyšší životní hodnotu. V celém jeho lidském a uměleckém konání byla vždy přítomna tato poznaná a hluboce prožitá životní pravda. Motiv lásky proniká celým umělcovým dílem, ať již jde o lásku k rodnému kraji, stálému a nevyčerpatelnému zdroji tvůrčích podnětů, přes lásku k rodičům, sourozencům, silné citové pouto ke své ženě Otilce až k chápání lásky jako hodnoty všelidské, nalézající svoje nejvlastnější vyjádření v Epilogu, kterým se Sukovo skladatelské dílo završilo.

V letech 1891-1893 vznikala sbírka šesti skladeb pro klavír op.7, vydaná nakladatelem F.A.Urbánkem v roce 1894.První z nich, napsaná v tónině Des-dur se zrodila právě před sto deseti lety 28. srpna 1893 v Křečovicích pod názvem Romance. Rukopis byl věnován paní Marii Wachsmannové, ženě pražského lékaře a též výborné pianistce, v jejichž domě se často scházelo České kvarteto. V tištěném vydání, již pod názvem Píseň lásky, je skladba věnována Josefu Jiránkovi, jenž byl Sukovým profesorem klavíru na konzervatoři. Mladý Suk tvořil toto dílko ve šťastném a radostném období života: rok předtím úspěšně ukončil studia na pražské konzervatoři u A. Dvořáka, měl za sebou první zdařilá díla, z nichž zejména Serenáda Es-dur op.6 pro smyčce je snad tím nejznámějším, jeho dny prozařovala klíčící láska k Dvořákově dceři Otilce a čekaly jej nadějné vyhlídky do budoucna. Devatenáctiletý skladatel se zde vydal vlastní cestou a zaznívá tu u již mnohé z toho, co tvoří pozdější osobitou tvář Sukovy hudby. Vzniklo dílo zdravě plnokrevné a citově bezprostřední bez onoho melancholického bolestínství, v jehož ovzduší žila česká společnost i umění v devadesátých letech předminulého století. Motiv Písně lásky pak použil autor i ve svých pozdějších dílech,zejména v Epilogu,kde vyvrcholila Sukova meditativní výpověď o otázkách života i smrti vyznáním víry ve věčnou lásku. Motivický materiál Písně lásky se tak jeví jako svorník jeho celoživotního díla a láska pak jako jednotící všelidský princip, v jehož jménu Suk žil a tvořil. O nesmírné popularitě Písně lásky svědčí mnoho vydání i úprav skladby pro různé nástroje.

Přes vzdálenost více než jednoho století k nám přichází poselství Sukovy hudby obsažené v Písni lásky s neztenčenou silou a vydává svědectví o nadšení, síle a kráse mládí, o hledání a nalézání sama sebe a je potvrzením nejvyšších životních hodnot. V tom je cena Písně lásky a v tom je přínos Sukovy hudby nadčasový.



ZAVŘÍT TENTO ČLÁNEK© Společnost Josefa Suka