Poblíž Benešova u Prahy se nachází malebná vesnička Křečovice. Narodil se zde jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, Josef Suk (1874 – 1935), prožil tu velmi šťastné dětství a i v dospělosti a v dobách své největší slávy se sem rád vracel a v křečovické krajině nacházel odpočinek, usebrání, a klid ke komponování…

  V domku č. p. 3, kde Josef Suk žil, je zřízen velmi pěkný  památník – muzeum J.S. Vznikl po skladatelově smrti a byl uchován v původním interiérovém stavu synem Josefem Sukem ml. V roce 1951 předala rodina Památník státu a o čtyři roky později proběhla částečná reinstalace. Jako pobočka Muzea Antonína Dvořáka přešla expozice r.1976 pod správu Muzea české hudby, které zde udržuje stálou výstavu o životě a díle J.S. Otevírací doba je: So a Ne 10 – 17, Út – Pá  spíše výjimečně po předchozí dohodě s pí  Marií Šilerovou, která v domku bydlí a velice obětavě se ujímá role klíčnice a průvodkyně (Tel. 317 741 308, nechat déle vyzvánět ).  

Nově byla v Křečovicích otevřena půvabná  rodná světnička  J. S. a to péčí skladatelova vnuka, houslového virtuosa, Mistra Josefa Suka. Informace o vstupu snad na Obecním úřadě – Tel. 317 741 191, či přímo na internetových stránkách Křečovic www.ikrecovice.cz.

Po okolní neobyčejně malebné okolní krajině vede krátká Stezka Josefa Suka a je zde i velmi působivě do okolní přírody zasazený „netradiční“ skladatelův pomník.

 Na hřbitově u půvabného místního kostelíku (ve kterém Suk i Dvořák koncertovali a kde se nyní každoročně koná pietní vzpomínka v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro ) je i Sukův hrob.Kromě toho, že je velmi krásný, je ostatně i poměrně „mediálně proslavený“, protože je vidět v několika scénách proslulého českého filmu „Vesničko má, středisková“ (viz např scénu „Nejlepší pivo je ze sedmýho schodu“…) Též část exteriérů tohoto filmu se točila v Křečovicích a okolí. 

 Možná, že Křečovice jsou výjimečné právě svou „mnohostranností“ – kulturní a historické pamětihodnosti jsou tu navíc zasazeny do mimořádně poetické a přívětivé okolní krajiny…

     TURISTICKÁ ZNÁMKA V KŘEČOVICÍCH

Klub českých turistů a společnost Turistické známky s r.o. již několik let vydávají řadu číslovaných turistických známek s motivy významných pamětihodností ČR. Známky lze koupit pouze na příslušných místech a vzhledem k tomu, že jsou vlastně sběratelským objektem (existuje poměrně velká skupina nadšenců, kteří jednotlivé lokality aktivně objíždějí), přispívají i ke zvýšení turistického zájmu o památky, u kterých jsou umístěny. Na seznamu prodejních míst najdeme nejrůznější historická města, hrady, zámky a další turistické cíle – např. Karlštejn, Kuks, chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, ale i ruční papírnu ve Velkých Losinách, chatu na Pradědu, Koněpruské jeskyně, památník G. Mahlera v Kališti - a od jara 2003 pod číslem 723 také Sukův památník v Křečovicích!

Jsme moc rádi, a děkujeme všem, kdo Sukově společnosti pomohli – zejména p. Šínovi a ostatním z Turistických známek a pí. Marii Šilerové, klíčnici, průvodkyni a dobré duši křečovického památníku. Mimochodem, loni byla velkorysou péčí Mistra Suka zpřístupněna také rodná světnička J.S., takže v Křečovicích je teď opravdu mnoho k prohlížení... Jak taková známka vypadá můžete vidět a více se dozvědět na www.turisticke-znamky.cz.